Marmaris Kalesi

Marmaris Kalesi ise Marmaris merkezde görebileceğiniz antik yerleşkelerden biridir. M.Ö. 3.bine tarihlenen kale, Kanuni Sultan Süleyman’ın Rodos Seferi öncesinde 1522’de yenilenmiştir. Günümüzde Müze olarak kullanılan kalede, Karya, Helenistik, Roma ve Osmanlı dönemlerine ait eserler bulunmaktadır. Kaleye girilen sokakta, Kanuni Sultan tarafından annesi için yaptırdığı Hafsa Sultan Kervansarayı ve günümüzde butik otel ve meyhane olarak kullanılan eski Marmaris evleri yer almaktadır.

Marmaris Kalesi, Arkeoloji Müzesi olarak düzenlenen iç mekan ve bahçesi ile 18.05.1991 yılında ziyarete açılmıştır. Toplam yedi kapalı mekânı bulunmaktadır. Beşik tonozlu giriş mekânı iç bahçeye açılmaktadır. Avluda sağda ve solda yer alan merdivenler surlara çıkışı sağlamaktadır. Beşik tonozla örtülü olan kapalı mekanlar sergileme salonu olarak kullanılmaktadır. 2002 yılına kadar ilk düzenlemesi ile ziyarete açık olan Marmaris Müzesi, yeniden düzenlenerek 23 Mayıs 2006 tarihinde yeni teşhir ve tanzimiyle tekrar ziyarete açılmıştır. Açık ve Kapalı teşhir olarak düzenlenen Müzede Heykel Salonu, Seramik ve Cam Eserler Salonu, Etnoğrafya Salonu olarak 3 tane teşhir salonu mevcuttur. Müze avlusu açık teşhir sergileme alanı olarak kullanılmaktadır.

Teşhir salonlarında ve avluda Hellenistik, Roma ve Bizans Dönemlerinden Cumhuriyet Dönemine kadar uzanan eser koleksiyonu sergilenmektedir. Salonlar dışındaki diğer mekanlar büro ve depo olarak kullanılmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için https://kultur.mto.org.tr/ web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

tr_TRTürkçe