Karacasöğüt

Guletlerin uğrak noktası olan köy, yelken okuluna, kamp alanlarına ve dünya listelerine giren plajlara ev sahipliği yapmaktadır. Yine kum köpekbalıklarının yumurtlama alanı olan Boncuk Koyu da burada bulunmaktadır.

Karacasöğüt’te yer alan Suçıktı Mağarası ve Somalıkaya Düdeni’ni, doğa sporları ve macera tutkunlarının vazgeçilmez rotalarıdır. Yine Euthena ve Amnistos antik kent kalıntıları da Karacasöğüt yakınlarında bulunmaktadır.

Marmaris Boncuk Koyu uzun zamandır kum köpekbalıklarının ziyaret ettiği bir koy olarak bilinmektedir. 2001 yılından itibaren bölgeye ICRAM (Italy’s Central Marine Research Institute) adına uzmanlar gelmeye başlamıştır. Bu ekibin yaptıkları çalışmaların sonucuna göre; kum köpekbalıkları Boncuk Koyu’nu üreme alanı olarak kullanmaktadır. İnsanlara saldırganlığı olmayan bu balıklar özellikle üreme dönemlerinde çok daha utangaç ve korkak hareket etmektedir. Boncuk Koyu sunduğu dinginlik ve huzur ortamıyla son dönemde yoga ve meditasyon kamplarına ev sahipliği yapmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için https://kultur.mto.org.tr/ web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

tr_TRTürkçe